Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?

Urządzenia drukujące mają się bardzo dobrze i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miałoby się to zmienić. Jest to jednak zrozumiałe, ponieważ należy mieć na uwadze to, że są to urządzenia niezwykle praktyczne, które przydają nam się do użytku codziennego. Nie dziwi jednak także i to, że na popyt rynku odpowiadają także przedsiębiorcy, którzy urządzenia te produkują w masowej skali. Nie chcemy zajmować się jednak w tym wpisie tylko drukarkami. Skupmy się na ich porównaniu z urządzeniami wielofunkcyjnymi, które także pośród klientów cieszą się coraz większą popularnością. Czy słusznie?

Drukarki

Drukarki sprawiają, że nasze komputery są o wiele bardziej wydajne. Jednakże nie odkryjemy Ameryki, jeśli stwierdzimy, że odpowiedzialne są one tylko za drukowanie. Nie możemy jednak na nich wykonać innych czynności. Tym samym nie dziwi wzrost zainteresowania drukarkami MFP, które na polski język przetłumaczyć można jako urządzenia wielofunkcyjne.

Czym jest urządzenie wielofunkcyjne?

Jak zresztą sama nazwa wskazuje urządzenie wielofunkcyjne to nic innego, jak urządzenie, które pozwala nie tylko drukować dokumenty, ale także wykonywać na nich inne operacje. I tak w skład takiego sprzętu wchodzi na ogół skaner pozwalający na skanowanie poszczególnych dokumentów i zapisywanie ich w pamięci komputera oraz kopiarka. Niektóre z nich zawierają w sobie także funkcję faksu.

Potrzebne czy nie?

Powstaje jeszcze pytanie, czy na takie urządzenie warto jest stawiać, czy może lepiej, nabyć jest zwykłą drukarkę? Oczywiście wszystko zależy tutaj od tego, do czego taki sprzęt będzie nam służył. Jasne jest to, że na ogół drukarka służy nam do drukowania. Jednakże raz na jakiś czas może okazać się, że będziemy potrzebować kopiarki, a już na pewno skanera. Wówczas docenimy zalety urządzenia wielofunkcyjnego.

Koszt zakupu

Przejdźmy jeszcze do kwestii zakupu takich urządzeń i ich ceny. Jeśli wydaje ci się, że jest ono o wiele droższe od zwykłej drukarki, jesteś w błędzie, bo różnica nie przekracza tutaj kilkunastu procent. Inną kwestią jest natomiast to, na jakie urządzenie wielofunkcyjne postawimy. Tak jak i w przypadku drukarek wybierać możemy między innymi pomiędzy urządzeniami laserowymi a atramentowymi.

3 komentarze

Add a Comment